Az őszi talajművelés nem csupán a növények felkészítése a hideg hónapokra, hanem egy lehetőség a talaj javítására is. Bár ez nagy munkát igényelhet, különösen ha nagy területen vagy mélyebben kell beavatkozni, a kisebb kertekben is elérhetünk jó eredményeket, melyeket aztán a következő években élvezhetünk a virágzó növényeinkkel együtt. A talaj-előkészítés lényege, hogy optimális környezetet teremtsünk a növények számára, amely elősegíti gyors növekedésüket és fejlődésüket. Ez magában foglalja a talajszerkezet kialakítását, a talajlazítást, az optimális talajkémhatás beállítását és a vízgazdálkodás javítását.
Milyen a jó termőtalaj?
Az ideális talajnak jó vízáteresztő képességgel kell rendelkeznie, gazdag tápanyagtartalommal, jó szerkezettel és optimális pH-értékkel. A zöldségnövényeknek általában laza, jó vízáteresztésű, tápanyagban gazdag talajra van szükségük a kiegyensúlyozott fejlődéshez. A növény a talajba kapaszkodik a gyökereivel, tehát ez a támasztóközeg funkciót is ellátja. A talajjavítás során többféle módszerrel lehet javítani a talaj minőségét.
Elengedhetetlen a megfelelő kémhatás – ha ez nem az optimális enyhén savanyú-semleges tartományban van, akkor javítanunk kell. Savanyú közegben fokozódik a kimosódás, lúgos közegben csökken az oldhatóság.
Talajlazítás kötött talajokon
A túl kötött talajok jellemzően levegőtlenek, és nehezen kezelhetők a vízgazdálkodás szempontjából. Ezeket a tulajdonságokat érdemes ellensúlyozni. Használhatunk homokot, komposztot, vagy riolittufa őrleményt, melyeket kb. 1-2 cm vastagon elterítünk a talajon, majd kézikapával vagy rotációs kapával belekeverjük. Ezáltal a talaj szerkezete lazább lesz.
Laza szerkezetű talajok kezelése
A túl laza talajoknál a cél az, hogy a víz ne szivárogjon túl gyorsan a mélyebb rétegekbe. Ebben az esetben is hasznos lehet a komposzt vagy az érett szerves trágya, vagy a riolittufa bekeverése. Ha a talaj szegény tápanyagokban, mindenképpen szerves anyaggal kell feltölteni. Ha szeretnél többet megtudni arról, hogyan lehet az agyagos, szikes, vagy savanyú talajt természetes módon javítani, olvasd el korábbi bejegyzésünket.
Gyümölcsfák és díszfák körüli tálca tisztítás
A már létező gyümölcsfák és díszfák esetében a talajjavítás lehetősége korlátozottabb. Azonban még mindig tehetünk néhány lépést a talajuk egészségének érdekében. A fa körüli tálca (több évvel az ültetés után is) nagyon hasznos. Ennek a lényege, hogy körülbelül fél méteres sugarú területen eltávolítjuk a gyomokat és a füvet, majd egy lejtős peremet alakítunk ki, amely a fához vezet. Így a csapadék a fához folyik, és hatékonyabban hasznosul a nedvesség. A körülvett gyomok és füvek ugyanis sok vizet vesznek el a fától.
Tápanyaghiány javítása fák esetében riolittufával
Ha a fa tápanyaghiányt mutat (gyenge fejlődés, sárguló vagy nem megfelelő színű levelek), tápanyagpótlással segíthetünk. Ezt injektálással is végezhetjük, amikor a törzs körül, de a korona alatt 20-30 cm mélyre ütünk egy karót, majd kihúzzuk, és a lyukba hosszú hatású műtrágyát szórunk. Másik lehetőség, hogy Bodrogkeresztúri Riolittufát alkalmazunk: oldalazó talajmarással, vagy akár egy robikapával a gyümölcsfa síkjában bedolgozzuk (kb 15-20 cm mélyen) 1 kg/m2 mennyiségben.
TIPP: kötött- és agyagos talaj esetében a Melior+ termékünket, lazább-, vagy homokos talaj esetében az Absorb+ riolittufa termékünket ajánljuk!
A Bodrogkeresztúron termelt riolittufa-őrlemény egy olyan kőportrágya, amelynek jelentős a nyomelem- és a ritkaelem-tartalma. Kalcium, magnézium, mangán, vas, réz, cink – ez mind fellelhető a riolittufában, és ezek elengedhetetlenek a növények számára. Ioncserélő képessége révén alkalmas a talaj kémhatásának semleges tartományban való stabilizálására. A savanyú, szikes vagy homoktalajokon vehetjük igazán nagy hasznát, ahol az ioncserélő képességet, nyomelem-ellátottságot javítja.
A riolittufa továbbá csökkenti a talajoldatok párolgási sebességét, növeli a talaj víztároló képességét és csökkenti a talajszerkezet tömörödését. Mindezek eredményeképpen csökkenti a talajok hőmérséklet ingadozását, így a fagyok negatív hatását is mérsékli, a visszatartott többlet oldatok a növények kiegyensúlyozott fejlődését eredményezik.
Hatásának három fő része van:
- Hat magára a talajszerkezetre, mivel fizikai tulajdonságai miatt morzsalékos talajszerkezetet biztosít, amely pozitív hatással van a talajok biológiai életére.
- Emellett hat a vízháztartásra és magára a növényre is.
- Mind kötött, mind homoktalajokon is jól alkalmazható, mert a kötötteket lazítja, csökkenti a deflációt, eróziót, a laza talajokat pedig kicsit kötöttebbé teszi.
A sikeres növénytermesztés alapja a megfelelő talajállapot fenntartása
A tavaszt ősszel kell előkészíteni. A riolittufa bevonásával javíthatjuk a talaj fizikai és kémiai tulajdonságait, elősegítve ezzel a kertünkben termesztett növények virágzását. Ez a megközelítés nem csak a növényeinkre van jó hatással, hanem hozzájárul a környezetünk fenntarthatóságához is.
Emlékezzünk, hogy a talaj munkáját ősszel végezzük el, és ne hagyjuk tavaszra. A talajjavítás és a talaj megfelelő kezelése hosszú távon javítja a növények egészségét és a terméshozamot. Vágjunk bele most, és készüljünk fel a következő szezonra!