Mezőgazdasági, Riolittufa

Hogyan segíti a riolittufa az őszi búza és a szója termesztését a szélsőséges időjárási viszonyok közepette?

A mezőgazdasági termelők számára kiemelten fontos a talajminőség javítása, a terméshozam növelése és a növények ellenálló képességének fokozása az extrém időjárási viszonyokkal szemben. Az utóbbi években a riolittufa kőportrágyaként való alkalmazása egyre inkább bizonyította hatékonyságát a talajjavításban, különösen az őszi búza és a szója termesztése során. Az idei év aszályai rámutattak arra, mennyire lényeges olyan természetes anyagokat alkalmazni, amelyek javítják a talaj vízmegtartó képességét és erősítik a növények ellenállóképességét.

Őszi búza: riolittufa használatának eredményei

A 90-es években Dr. Köhler Mihály által vezetett szántóföldi kísérletek bebizonyították, hogy az őszi búza terméshozama és minősége jelentős mértékben javulhat a riolittufa alkalmazásával. A kísérletek során a riolittufát 1 kg/m² adagban alkalmazták, és az alábbi eredmények születtek:

  • A kezelt területeken a növények 4-5 nappal korábban keltek, mint a kontrollparcellákban, ami a talaj vízgazdálkodásának javulására utal.
  • A termésátlag 8-18%-os növekedést mutatott, ami hektáronként 6,2 tonnás hozamot eredményezett.
  • Emellett a riolittufa javította a szemkeménységet, valamint növelte a kenyérbúza minőségi mutatóit, mint például a nedves sikértartalmat és a fehérjetartalmat.

Szójatermesztés: ásványi kőportrágya szerepe a száraz időszakokban

A szójatermesztésben végzett kísérletek során a riolittufa jelentős eredményeket hozott, különösen a szárazabb években, ahol a talaj vízmegtartó képessége alapvető fontosságú a növény fejlődése szempontjából. Az 1988 és 1990 közötti kísérletek során, amelyeket a Szarvasi Öntözési Kutató Intézet kísérleti területén végeztek, több riolittufa-dózist teszteltek a különböző szója fajtákon. Az eredmények rendkívül ígéretesek voltak:

Terméshozam növekedés

A kísérlet egyik legfontosabb eredménye a terméshozam növekedése volt. A vizsgálat során alkalmazott riolittufa dózisok jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a szójafajták (például Borza és Drina) jobban viseljék a szárazságot, amely a kísérleti időszakban különösen jellemző volt. A riolittufa dózisok 1-2 kg/m² mennyiségben történő kijuttatása javította a növények vízmegtartó képességét, és ennek köszönhetően a terméshozam is növekedett.

Az átlagos terméshozam a kezelt parcellákon 2,5-3,2 tonna/hektár között mozgott, ami jelentős növekedést jelentett a kontrollparcellákhoz képest. Ez különösen fontos eredménynek tekinthető az aszályos időszakokban, amikor a vízhiány miatt a szója gyakran szenved, és a terméshozam jelentősen csökken.

Növényminőség javulása

Nemcsak a terméshozam növekedett, hanem a növények általános egészségi állapota is javult a riolittufa alkalmazásával. A riolittufa makro- és mikrotápanyagai, különösen a szilícium és a kálium, hozzájárultak a növények sejtfalainak megerősítéséhez, ami növelte a növények ellenállóképességét a kártevőkkel és betegségekkel szemben.

A növények magassága és levélfelülete is növekedett, ami azt mutatta, hogy a riolittufa elősegítette a jobb tápanyagfelvételt és a fotoszintézis hatékonyságát. Ez a javulás a termés minőségében is megmutatkozott: a szójababok nagyobbak és egészségesebbek lettek, ami tovább növelte a termés piaci értékét.

Talaj vízmegtartó képességének javítása

Az aszályos időszakokban a riolittufa egyik legnagyobb előnye a talaj vízmegtartó képességének növelése. A riolittufa alkalmazása során a talaj nedvességtartalma magasabb maradt, mivel a riolittufa porózus szerkezete lehetővé tette, hogy a talaj több vizet tároljon, amelyet a növények a száraz időszakokban fel tudtak használni. Ez a képesség különösen fontos olyan időjárási körülmények között, amikor a csapadék mennyisége minimális.

A talaj szerkezetének javítása szintén hozzájárult a talaj jobb levegőztetéséhez és a tápanyagok hatékonyabb hasznosításához. A riolittufa emellett a talaj pH-jának stabilizálásában is segített, amely kedvezőbb feltételeket teremtett a szója számára a gyökérfejlődés és tápanyagfelvétel szempontjából.

A talajjavítás hosszú távú előnyei

A talaj fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságainak komplex megértése alapvető fontosságú a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok szempontjából. A kationcsere-kapacitás, amely a talaj tápanyag- és vízmegőrző képességét mutatja, kulcsfontosságú tényező: minél nagyobb a talaj kationcsere-kapacitása, annál nagyobb a víz- és tápanyagmegőrző képessége. A talajok megfelelő kezelésével, például természetes ásványi anyagok – mint a riolittufa – alkalmazásával, jelentősen javíthatók ezek a tulajdonságok. A riolittufa képes megkötni a tápelemeket, csökkentve így a tápanyag kimosódását.

Aszálykezelés riolittufával

Az idei aszályok komoly károkat okoztak a szántóföldi kultúrákban, de a riolittufa előnye, hogy segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, különösen a felső 20-40 cm-es rétegben. A nehezen művelhető agyagos talajok is jelentősen javulnak, csökken az energiaigény, és könnyebbé válik a talajművelés. A riolittufa lassan visszaadja a vizet a növények gyökereinek, ezzel csökkentve a párolgási veszteségeket, és javítva a talaj légáteresztő képességét. Ismerd meg az MTA által végzett akkreditált eredményeket.

Őszi talajmunkák fontossága

Az őszi talajmunkák meghatározóak a következő vetési szezon sikerességében, mivel hozzájárulnak a talaj vízháztartásának javításához. A riolittufa használata a talaj előkészítésénél további előnyökkel jár, mivel javítja a talaj szerkezetét és tápanyag-tartalmát, ami közvetlenül hozzájárul a következő szezon növénytermesztési eredményeihez.

A kijuttatásra két lehetőség van: a legjobb a röpítőtárcsás műtrágyaszóró használata, illetve szerves trágyával összekeverve, szervestrágyaszóróval. Ezt 25–30 cm mélységig kell a talajba keverni. A szükséges dózisokat mindenképp érdemes talajvizsgálati jegyzőkönyvek alapján megállapítani.

Régen még volt elegendő felhasználható szerves trágya, ma már sajnos kevesen tudják ezt a technológiájukba beépíteni. Emellett az is fontos, hogy az érett szerves trágya hasznos, de ha valaki külön kezelés nélkül ezt azonnal a talajba juttatja, sokszor több kárt tesz, mint hasznot, a trágya savas kémhatása miatt.  Nagyon jó tapasztalatok vannak a szerves trágya kezelésében elért eredmények tekintetében is, hisz segíti annak érlelését, emellett a benne lévő nyomelemek, makro- és mikroelemek később a talajt is javítják.

Összegzés

A riolittufa alkalmazása a szántóföldi növénytermesztés során nemcsak a terméshozamot növeli, hanem hosszú távon is javítja a talaj minőségét, és segíti a növényeket a szélsőséges időjárási körülményekhez való alkalmazkodásban. Az őszi búza és szója példái is jól mutatják, hogy ez az ásványi anyag alapvető elem lehet a fenntartható és hatékony mezőgazdasági gyakorlatban.

KÉRJEN ÁRAJÁNLATOT

KAPCSOLAT

Podráczki Károly

Mobil: +36 70 524 3774
E-mail: karoly.podraczki@colas.hu

Cím: Bodrogkeresztúri Bányaüzem
3916 Bodrogkeresztúr

Dr. Köhler Mihály kutatása alapján

Forrás: Dr. Köhler Mihály – Gyűjtemény a 2000 – 2011 között megjelent publikációkból (A szerző munkásságának V. kötete)

Kiadó: Köhler-Porta Bt. – Debrecen, 2011

Képek: Canva (Stockphoto)